• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Aliya oyunu Başakşehir'de ilgiyle izlendi

Aliya İzzet Begoviç ve Bosna Savaşını anlatan ilk tiyatro oyunu Aliya, Başakşehir’de sahnelendi. Başakşehir’de ilk kez sahne alan oyun Başakşehirliler tarafından ilgiyle izlendi.


Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç’in hayat mücadelesini ve felsefesini anlatan oyun bu alandaki ilk edebi tiyatro metni olma özelliğini taşıyor. Elçin Gürlerin yönetmenliğinde İstanbul Devlet Tiyatroları’nın kalabalık ve dinamik oyuncu kadrosuyla sahne alan ekip salonu dolduran seyirci karşısında heyecanını gizleyemedi.

 

Sahne çok büyük teknik olarak da çok verimli, seyircileri de çok fazla diyerek oyundan önce düşüncelerini paylaşan oyuncu Çetin Kaya,” Ali İzzet Begoviç’in hayatı ve Bosna savaşı tarihinin kırılma noktasını anlatan bir oyun. Biyografiden daha çok kırılma noktalarına önem verdik. Aliya İzzet Begoviç’in devlet adamı olarak değil, bir insan olarak İslami ve siyasi düşüncelerini konu edindik. Kırılma noktalarında ceza evini ve ailesiyle mektuplaşmalarına önem verdik. Bilge Kral’ın bir taraftan ailesiyle olan durumunu o coğrafyada yaşanılan acıları ve sıkıntıları oyuna katmaya çalıştık. Bizim oyunumuza gelen seyircilerin biyografi veya belgeselden daha çok Bosna’da yaşanılan acıları sahnede canlandıran oyuncuların çabasını göreceklerdir” dedi.

 

1935’ten 2003’e geniş bir zaman ölçeğinde geçen oyun bir yakın tarih okuması olarak da nitelendiriliyor. Derin bir emeğin, titiz bir dramaturjik çalışmanın kullanıldığı Aliya oyunu; tüm insanları sevmeye çalışan bu unutulmaz lidere yakışır bir şekilde evrensele giden bir çizgide sahnelendi.


Yayınlanma Tarihi: 14-12-2017 16:43
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde