• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
‘Neşeli Hayvanlar Müzikali’ engelli öğrenciler için perde açtı

Başakşehir Belediyesi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle engelli öğrenciler için özel bir tiyatro gösterimi gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında ‘Neşeli Hayvanlar Müzikali’ ni izleyen öğrencilerin mutluluğu görülmeye değerdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren özel bir eğitim kurumu öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen ‘Neşeli Hayvanlar Müzikali’ Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Engelli öğrencilere velileri de eşlik etti. Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte engelli öğrenciler velileri ile birlikte unutulmaz bir gün geçirdi.

 

‘Engelli öğrencilerin pedagojik gelişimine uygun bir oyun’


Neşeli Hayvanlar Müzikali; dekoru, kostümü, konu anlatımı ile engelli öğrenciler için özel olarak Tiyatro Lika tarafından hazırlandı ve sahnelenendi.

 

9 kişilik ekibin görev aldığı oyunun yazarı ve yönetmeni Caner Demir, oyun ile ilgili şu bilgileri paylaştı, “Bu oyun sezondaki yedinci oyunumuz. Oyunun kostüm tasarımlarını yaparken üç boyutlu çizimlerden yararlandık, oyuncularımızın vücutlarını tam örtüyor olması çocukların ilgisini çekiyor. Konu itibariyle temsil ettiği bir düşünce var. Oyundaki karakterler karga, tilki, eşek, aslan ve çiftçi. Karga erdemi ve düşünceli olmayı, eşek gururu, elindekiyle yetinmemeyi, aç gözlülüğü temsil ederken,  aslan adaleti, çiftçi ise çalışmayı temsil ediyor. Karakterlerin temsil ettiği bu düşünce yapısı içerisinde bir kurguları var. Oyunun genel konusu iyilik yapanlar iyilik bulur.”

 

Demir, oyunun engelli öğrencilerden çok güzel tepkiler aldığını dile getirerek, “Özellikle engelli çocuklarımızdan çok güzel tepkiler alıyoruz. Dekoru, kostümü, konusunun anlatımı bakımından kendilerini oyuna kaptırıyorlar. Kullanılan müzik, çocukların ritim duygusunu harekete geçirilebiliyor. Bu çocuklarımız özel çocuklar, dolayısıyla oyunlar onların özel bir takım gereksinimleri ve psikolojik ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Biz bu müzikalimizde de tüm bu ön çalışmaları yaparak ilerledik” ifadelerini kullandı.

 

‘Oğlum, mutlu oldu ve çok eğlendi’


Tek perde olarak sahnelenen oyun, kostümü ve verdiği güzel mesajları ile velilerin de beğenisini kazandı.

Tülay Gümüş: “Oğlumla birlikte etkinliğe katıldık. Çocuğum okula yeni başladığından tiyatroya ilk defa geldik. Tiyatro çok hoşumuza gitti. Oğlum izlerken mutlu oldu ve çok eğlendi. Bir daha gelmek isterim, çok beğendim.’’

 

Gümüş Cengiz: ’’Çocuğumla birlikte aktivitelere katılmayı çok seviyoruz. Benim için de oğlum için de çok keyifli ve eğlenceliydi. Bu gibi etkinliklerin devam etmesini istiyorum.’’

 

Gülcan Zeybek: ‘’Oğlumla birlikte geldik. Diğer çocuklarla birlikte tiyatro oyununa gittiğimizde oğlumun dikkati dağılıyor bu nedenle de genellikle sinemayı tercih ediyoruz. Daha önce yine engelli çocuklarla beraber bir tiyatroya gitmiştik. İzlediğimiz oyun kesinlikle çok eğlenceli, çok beğendik. Belirli periyotlarla sadece engelli çocukların gelebildiği tiyatrolar düzenlenirse çok memnun oluruz.’’

 

 


Yayınlanma Tarihi: 12-05-2017 10:40
İletişim
Canlı Destek İçin
Tıklayınız
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde