• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Başakşehirli annelere Afet Bilinci eğitimi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, deprem sırasında alınacak önlemlerin anlatılması için kadınlara özel “Afet Bilinçli Anneler, Bilinçli Toplumlar Yetiştirir” projesi başlattı.

 

İstanbul’daki 39 belediye ile işbirliği çerçevesinde dokuzuncu eğitimin gerçekleştirildiği Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne Başakşehirli kadınlar konuk oldu. Proje çerçevesinde kadın misafirlerini ağırlayan ekip teorik eğitimin ardından gelen deprem simülasyonu ile deprem sırasında ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler aktardı.

 

Ailede birinci derece sorumluluk kadınların

 

Eğitimleri halka halka tüm topluma yaygınlaştırmayı hedefliyoruz diyen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, ”Aile ve çocuklar konusunda birinci derecede sorumluluk sahibi olmaları açısından kadınların bilinçlendirilmesinin çok önemli. Türkiye’nin içinde olduğu coğrafyanın bir deprem coğrafyası olduğunu anımsatarak depreme her an hazırlıklı olunmalıdır. Bu nedenle deprem ve afet bilincinin yerleştirilmesi yönünde özellikle 1999 depreminden sonra Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü olarak çok yoğun çalışmalar yaptıklarını ve bugün de bu çalışmaların sürdürülmekte” olduğunu belirtti.

 

Eğitimde açılış konuşmasının ardından sunuma başlayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi Proje Koordinatörü Seyhun Püskülcü, kadınlara afet bilinci ve depremde korunma eğitimi verdi. Püskülcü, büyüklüğü ne olursa olsun depremden korunmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Ayrıca eğitimde güvenli binalarda oturmanın, bir afet planı listesi yapmanın ve ev içinde eşyaların sabitlemenin depreme karşı alınması gereken önlemlerin başında geldiği özellikle vurgulandı.

 

5.5 şiddetinde deprem yaşadılar

 

Kandilli Rasathanesi’nde konuk olan Başakşehirli kadınlara daha sonra özel deprem simülasyon odasında, 5.5 şiddetinde deprem anı yaşatıldı ve depremde yapılması gerekenleri uygulamalı olarak gösterildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün İstanbul genelindeki 39 belediye ile ortak yürüttüğü proje, her Perşembe günü bir belediyeden 40 kişilik kadın grubuna afetlerde alınacak önlemler konusunda eğitim veriyor. Deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapılıyor. Eğitimlerle İstanbul genelinde yaklaşık 1.500 kadına ulaşılması hedefleniyor.

 

 


Yayınlanma Tarihi: 11-05-2017 16:58
İletişim
Canlı Destek İçin
Tıklayınız
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde