• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
“Arının Umudu”, Engellilerin Umudu Olacak


Çalışabilir durumdaki engellilerin arıcılık ve arı ürünleri alanında mesleki eğitim edinmeleri amaçlayan "Arı’nın Umudu" projesi hem engellilerin hem de arıcılığın umudu olacak. Projede öncelikle eğitimlerin verileceği ilçelerin arasında Başakşehir de bulunuyor.

 

Dünya’da ve Türkiye’de engellileri arıcılıkla buluşturan ilk proje olan ‘Arı’nın Umudu Projesi’ Avrupa Birliği, Merkezi Finans ve İhale Birimi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği fonlarından desteklenen “Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi” programı kapsamında yürütülecek.

 

Proje ile engellilerin iş ve sosyal yaşamda daha aktif rol almaları, ekonomik ve sosyal yaşamda engellilere karşı olumsuz tavırlara ve ayrımcı uygulamalara karşı toplumun bilinçlendirilmesi istihdamlarının teşvik edilmesine katkıda bulunulması hedefleniyor.

 

Doğada Denge, Toplumda Denge


Bütün Engellileri Destekleme Derneği (BEDER)’nin proje sahibi olduğu, İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği ise proje ortağı olduğu çalışma 10 ay sürecek. Öncelikle eğitimlerin verileceği ilçelerin arasında Başakşehir de bulunuyor. İstanbul’un Çatalca ilçesinde veya çevre ilçelerde (Arnavutköy, Silivri, Büyükçekmece, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir) ikamet ediyor olmak şartı olan proje ile 30 çalışabilir düzeyde engelli, ekonomik olarak bağımsız bireyler haline gelecek, mesleki eğitimle ‘arıcılık ve arı ürünleri’ alanında uzmanlaşmaları sağlanacak. Aynı zamanda arıcılığın bu projeyle yeniden gündeme gelmesi, kamuoyunda farkındalık oluşturulması, doğaya ve toplumsal bilince katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

Proje kapsamında kursiyerlere Genel Arıcılık ve Arı Ürünleri Üretimi (Teorik ve Pratik) Eğitimi ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilecek.  Mesleki eğitimden alınan olumlu ve olumsuz sonuçların ölçülmesine ve eğitim programlarında verilen modüllerin geliştirilmesine hizmet vermek adına iki aşamalı anket çalışması uygulanacak.  Proje kapsamında, bir sosyal duyarlılık semineri de düzenlenecek. Engellilerin toplumsal ve ekonomik yaşama katma değer sağlayan önemli rol modelleri olarak medya ve sosyal paylaşım platformlarında öne çıkarılmaları sağlanacak.

 

Proje sonrası kredi kullanma hakkı

 

Projenin uygulanacağı İstanbul’un belirli ilçelerinde bulunan ilgili STK’lara ve yerel yönetimlere yönelik ‘engellilerin istihdamının arttırılması’ konusunda bir çalıştay düzenlenerek aralarında diyalog ve iletişim sağlamalarına imkan oluşturulacak. Projenin sonunda, kursiyerlere Arı Üreticiliği ve Girişimcilik Sertifikaları verilecek. Böylece kursiyerler tarım kredileri ve Girişimcilik Hibe Kredileri kullanma haklarına da sahip olacaklar.

 

Proje Kursiyer Başvuru Duyurusu için Tıklayın !!!
Yayınlanma Tarihi: 20-12-2013 16:15
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde